Pokazywanie postów oznaczonych etykietą projekty. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą projekty. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 14 stycznia 2013

Projekt: Samochód Autonomiczny

Obecnie na blogu panuje cisza, więc przerwę ją na chwilę :)

Obecnie zbliża się ciężki okres - sesja, nawał projektów itd. Nie mniej jedną z rzeczy jakimi chciałbym się pochwalić, a zajmowałem się nimi ostatnio, to samochód autonomiczny "Jurek".

Dołączyłem do zespołu 2 tygodnie przed terminem pokazu i musiałem razem z Maćkiem (pzdr!) umożliwić autonomiczną jazdę - ze względu czasowych i technicznych (jedna kamerka internetowa na dachu i mój laptop + elektronika pojazdu) musieliśmy się ograniczyć do jazdy między dwoma zielonymi pasami (normalnie działa to na białych, ale spadł śnieg więc trzeba było zmienić oprogramowanie (: )

Z ciekawostek, soft jest oparty o C# (dev && dbg time!) i ku zaskoczeniu wszystkich zadziałało od razu na danych tzw. "z (_!_)", a co lepsze - okazał się działać lepiej niż przypuszczałem jeszcze kilka godzin wcześniej, w nocy - gdy kończyłem klepać i głośno przeklinałem :P
A tak to wyglądało:

Oczywiście telewizja swoje powiedziała, czym trochę nas ubawiła :)

Obecnie nie mam tymczasowo czasu rozwijać projekt, ale po sesji zamierzam ostro się zabrać za niego. Przyjmując model "progresywny" na liście TODO znajduje się zrobienie tego porządnie w C++ (i pewnie Qt?) oraz umożliwienie parkowania. O ile się uda - na razie jedyny sensor to jedna kamera internetowa, myślimy nad kupnem kilku ale nie wiem na ile realnie praktyczne to będzie.
Do tego szukam osób w miarę ogarniających temat CV, SLAM, pisania dokładnych symulacji oraz innych "ogarniaczy" do pomocy. Przy czym naprawdę zależy mi na konkretnych ludziach, którzy mogą pokazać, że coś faktycznie potrafią. Jeśli tak jest i jesteś we Wrocławiu, to skontaktuj się ze mną :)

I to tyle, jeszcze na koniec screen projektu który właśnie mam otwarty w IDE i kończę pisać - powierzchnie Coonsa I rodzaju:

piątek, 13 kwietnia 2012

Koniec (?) projektu z blendera ;)

Oto i sam Pan Raptor ;)
W końcu skończyłem swój projekt na kurs Blendera (jeden z dwóch więksszych) :)

Tekstura sux i jeszcze mógłbym trochę rzeczy dorobić ale mi się już nie chce i czasu też nie mam za bardzo (hmm ale może jeszcze kiedyś mnie najdzie wena - chętnie bym w sumie urozmaicił środowisko.

Po lewej - sam dinozaur, a poniżej - w środowisku naturalnym z lekkim postprocessingiem w Photoshopie (Compositor z Blendera niestety nie dał rady bo nie mogłem pozbyć się białej otoczki z kanału alpha).

Oto i efekt końcowy - welociraptor w środowisku w którym go w ogóle nie powinno być :P

niedziela, 11 grudnia 2011

Stara gierka z gimnazjum

Dzisiaj znalazłem źródła mojej staarej gierki zrobionej w konsoli (C++ i WinAPI) w 2 klasie gimnazjum.
Dopiero uczyłem się programować obiektowo w C++ i alokować dynamicznie pamięć :)

Celem gry jest przejechanie jak największej ilości ludzików, omijając niebezpieczne płotki jadąc niezwykle wypasionym samochodem.
Grafika - ASCII art, migotająca bo nie ma podwójnego buforowania a sama rozgrywka jest za wolna - czego wtedy nie potrafiłem rozwiązać, a teraz mi się już nie chce ;)

Źródła do ściągnięcia tutaj, a jak ktoś chce pograć i nie chce mu się kompilować to plik wykonywalny jest tutaj.

środa, 7 grudnia 2011

Zagadka "Skarby" i jej rozwiązanie w prologu


Pierwszym zadaniem na pracownię z programowania było rozwiązanie zagadki "Skarby" z Wiedzy i Życia zaimplementowane w prologu, który idealnie nadaje się do takich zadań.

Treść zadania brzmi tak:

Mamy planszę n x m. Cyfra w danym polu oznacza, w ilu sąsiednich kratkach – stykających się z polem z cyfrą bokiem lub rogiem – znajdują się skarby. W kratkach z cyframi skarbów nie ma. Znajdź wszystkie miejsca gdzie mogą być zakopane skarby.

Jak zatem rozwiązać taki problem w prologu? Standardowo: generuj-sprawdź-nawróć.

Amoeba - eksperymentalny wirus

Postanowiłem podzielić się opisem swojego eksperymentu, który miał miejsce kilka lat temu (~4).
W skrócie - stworzyłem prostego robaka polującego na inne ustrojstwa i wprowadziłem go w "ekosystem".
Udostępniam również kod do wglądu (róbta co chceta, ale nie biorę odpowiedzialności ;)) - kod źródłowy Amoeby (VS2k8, C++ oraz WinAPI).

Dla genezy i opisu eksperymentu zapraszam do czytania dalej.