Pokazywanie postów oznaczonych etykietą WIP. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą WIP. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 14 stycznia 2013

Projekt: Samochód Autonomiczny

Obecnie na blogu panuje cisza, więc przerwę ją na chwilę :)

Obecnie zbliża się ciężki okres - sesja, nawał projektów itd. Nie mniej jedną z rzeczy jakimi chciałbym się pochwalić, a zajmowałem się nimi ostatnio, to samochód autonomiczny "Jurek".

Dołączyłem do zespołu 2 tygodnie przed terminem pokazu i musiałem razem z Maćkiem (pzdr!) umożliwić autonomiczną jazdę - ze względu czasowych i technicznych (jedna kamerka internetowa na dachu i mój laptop + elektronika pojazdu) musieliśmy się ograniczyć do jazdy między dwoma zielonymi pasami (normalnie działa to na białych, ale spadł śnieg więc trzeba było zmienić oprogramowanie (: )

Z ciekawostek, soft jest oparty o C# (dev && dbg time!) i ku zaskoczeniu wszystkich zadziałało od razu na danych tzw. "z (_!_)", a co lepsze - okazał się działać lepiej niż przypuszczałem jeszcze kilka godzin wcześniej, w nocy - gdy kończyłem klepać i głośno przeklinałem :P
A tak to wyglądało:

Oczywiście telewizja swoje powiedziała, czym trochę nas ubawiła :)

Obecnie nie mam tymczasowo czasu rozwijać projekt, ale po sesji zamierzam ostro się zabrać za niego. Przyjmując model "progresywny" na liście TODO znajduje się zrobienie tego porządnie w C++ (i pewnie Qt?) oraz umożliwienie parkowania. O ile się uda - na razie jedyny sensor to jedna kamera internetowa, myślimy nad kupnem kilku ale nie wiem na ile realnie praktyczne to będzie.
Do tego szukam osób w miarę ogarniających temat CV, SLAM, pisania dokładnych symulacji oraz innych "ogarniaczy" do pomocy. Przy czym naprawdę zależy mi na konkretnych ludziach, którzy mogą pokazać, że coś faktycznie potrafią. Jeśli tak jest i jesteś we Wrocławiu, to skontaktuj się ze mną :)

I to tyle, jeszcze na koniec screen projektu który właśnie mam otwarty w IDE i kończę pisać - powierzchnie Coonsa I rodzaju:

niedziela, 27 maja 2012

Sesja ;)


Nic dodać, nic ująć - koniec semestru zawsze wiąże się z brakiem czasu. Nie mniej po zakończeniu tego najcięższego okresu mam zamiar napisać posty związane z programami nad którymi ostatnio pracuję:

1. Software'owy ray marcher w C++ - dorobiłem do niego GUI i muszę powiedzieć, że Qt jest naprawdę niezłe. Obecnie podpinam swój "język" opisu sceny - na zdjęciu, w programie po lewej jest kod, co 1,5 s jest parsowany i jest generowany mały podgląd. Można oczywiście wyrenderować w większym rozmiarze i zapisać. Obecnie podpinam światło i materiały a potem zamierzam dodać jeszcze kilka drobiazgów i program będzie się chyba nadawał na zaliczenie i będę mógł się zająć ciekawszymi rzeczami, czyli GPU :)




Tak program póki co wygląda :)
Drobny eksperyment z modyfikacją uzyskanych odległości











2. Ten program już oddałem - jest to program równoległy w C#, korzystający z algorytmu mrówkowego do rozwiązania jednomaszynowego problemu szeregowania zadań z wagami kar. Zamierzam poświęcić mu osobny wpis bo okazał się naprawdę ciekawy w implementacji.

Rozwiązanie optymalne: 917, program znalazł coś bliskiego dla problemu rozmiaru 40!

piątek, 6 kwietnia 2012

Projekt: Sphere Marching

Pierwszy test - kolorowanie po z oraz ilości kroków
Na kurs języka C++ piszę sobie projekcik - renderer oparty o ray marching, a dokładniej o technikę sphere tracing i distance fields. Technika to umożliwia m.in. proste renderowanie fraktali i CSG oraz niezwykle tanie do policzenia Ambient Occlusion.

Póki co dopiero zaczynam eksperymenty i muszę powiedzieć, że jest to bardzo rozwijające, tym bardziej, że wszystko piszę od zera sam (łącznie z operacjami wektorowymi) więc dużo się uczę.

Obecnie zaimplementowałem prymitywy: kulę, sześcian oraz torus, wraz z możliwością ich dodawania/usuwania/znajdowania części wspólnej. Mam też liczenie normalnych i teoretyczną obsługę AO oraz eksperymentuje z cieniowaniem Phonga.

Jak dogłębniej zapoznam się z tematem na pewno opiszę tą technikę od zera. Póki co - kilka ujęć WIP:
Oświetlenie Blinn-Phong + małe AO
CSG i normalne



poniedziałek, 2 kwietnia 2012

Blender - projekt

Model Welociraptora WIP
Test trawki :)
Obecnie pracuję nad swoim pierwszym, większym projektem w Blenderze w związku z tym, że mam na studiach taki kurs - postanowiłem wymodelować welociraptora (aczkolwiek w niepoprawnej wersji "klasycznej" - tj. bez piór) w jakiejś ładnej (również niepoprawnej - bo z trawką) scenerii, a docelowo jak starczy mi czasu to będą dwa raptory polujące na hadrozaura (a powinien być protoceratops...).

Wrzucam więc kilka obrazków WIP :)

A to stan (prawie) najnowszy - chcę dodać coś w tle, zrobić lepszy blending nieba i dodać inne szczegóły (drzewka, paprotki etc)